Jak działa portfel elektroniczny?

Wstęp do e-portfeli

Portfel elektroniczny jest metodą, która umożliwia kupującym zdeponowanie pieniędzy i dokonanie szybkich płatności.

Portfel elektroniczny nie różni się od zwykłego portfela, poza tym, że nie trzyma się go w kieszeni, ale w sieci – w serwisie online. Podobnie jak w przypadku portfela fizycznego, który wkładasz i wyjmujesz z niego pieniądze poprzez wpłaty i wypłaty, możesz przekazywać środki do e-portfeli innych osób, a także płacić za zakupy – zwłaszcza w internecie. Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest to: ile pieniędzy do niego wpłaciłeś tyle możesz wydać.

Mówiąc prościej, elektroniczny portfel jest metodą, która umożliwia kupującym zdeponowanie pieniędzy i dokonanie szybkich płatności. Jest to rodzaj karty przedpłaconej (wirtualnej, ale często także fizycznej) doładowywanej przez nas określoną kwotą. Twoje środki są wpłacane na numer konta przypisany do Twojego portfela. Jest to konto techniczne, z ograniczoną funkcjonalnością. Zazwyczaj służy do przelania na nie określonej sumy pieniędzy, która będzie dostępna do wykorzystania przez e-portfel, sprawdzenia stanu konta i historii transakcji. Podobnie jak w przypadku płatności gotówką wyjętej z portfela, nie wydasz więcej niż masz w portfelu. Jest to ochrona przed niepożądanym zadłużeniem na rachunku bieżącym, który można znaleźć na kartach debetowych.

E-portfel jest lepszy!

Dlaczego portfel elektroniczny jest często lepszym rozwiązaniem niż prosty przelew z konta na konto lub płatność kartą debetową? Głównymi powodami są: wygoda, szybkość i bezpieczeństwo. I często oszczędność, bo często przelewy środków pomiędzy e-portfelami są tańsze niż zwykłe przelewy bankowe, zwłaszcza zagraniczne.

Polecenie przelewu środków z e-portfela jest znacznie prostsze i wygodniejsze niż tradycyjny przelew bankowy. Proces zlecania przelewu w banku jest operacją, która może trwać długo i może być skomplikowana. Musisz zalogować się do swojego banku za pomocą długiego numeru identyfikacyjnego, wprowadzić wszystkie dane odbiorcy, poczekać na SMS z hasłem, wprowadzić hasło z panelu użytkownika. Również niewygodne i czasochłonne jest wprowadzanie danych karty płatniczej do przelewu, zwłaszcza gdy chcesz przeprowadzić transakcję na stronie mobilnej lub za pomocą aplikacji. Dokonując przelewu za pomocą portfela elektronicznego skracasz czas realizacji transakcji do minimum – aby dokonać przelewu do innego e-portfela wystarczy zalogować się na swoje konto e-portfela i podać imię, nazwisko i adres e-mail lub numer telefonu odbiorcy. Transakcja wchodzi w życie w czasie rzeczywistym. Możesz również łatwo dokonać przelewu na swoje konto bankowe. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto w e-portfelu, podasz imię i nazwisko odbiorcy oraz numer konta bankowego.

Transakcje za pomocą e-portfela są zatem znacznie łatwiejsze i wygodniejsze niż jakakolwiek inna metoda. Ile trzeba za to zapłacić? To wszystko zależy od portfela internetowego. Większość pobiera niższe lub wyższe opłaty.

Wreszcie, elektroniczne portfele nie są powiązane z kontami bankowymi właściciela. Ta cecha portfeli online chroni przed możliwymi nadużyciami, oszustwami finansowymi i nieuczciwymi sprzedawcami w internecie. Jest ona również przydatna dla nieletnich i tych, którzy wydają więcej, niż zakłada ich budżet. Defraudacja środków powyżej kwoty, która znajduje się na koncie naszego e-portfela, jest po prostu niemożliwa.

Jaki portfel wybrać?

Na rynku jest wiele elektronicznych portfeli, ale głównymi graczami na świecie są NETELLER, Skrill i Revolut. Coraz większą popularnością cieszą się elektroniczne portmonetki, za pomocą których można płacić za transport publiczny, małe zakupy i usługi publiczne. Zasady działania wszystkich e-portfeli są bardzo podobne, choć mogą różnić się od siebie skalą działania, szerokością oferty i funkcjonalnością.